Рекомендації батькам з успішної адаптації пʼятикласників до нових умов навчання

 

У будь-які перехідні періоди життя і діяльності дітей зʼявляються специфічні проблеми, що пов’язані зі зміною в організації навчальної діяльності у середніх класах. У нових умовах виникають високі вимоги до інтелектуального й особистісного розвитку, до ступеня сформованості в дітей певних навчальних знань, дій, навичок. Процес звикання до шкільних вимог і порядків, нового для п’ятикласників оточення, нових умов життя розуміється як адаптація. Адже дитина в школі адаптується не тільки до певного середовища, але й до особливостей засвоєння знань у нових умовах.

 

1. Головне – абсолютне прийняття дитини зі всіма її перевагами й недоліками. Це запорука порозуміння в родині.

2. Намагайтеся зрозуміти з якими труднощами стикається дитина при переході з початкової школи до старшої. Не відмовляйте дитині у допомозі при виконанні домашнього завдання, якщо вона просить. При цьому не робіть нічого замість дитини, робіть з нею, привчайте її до самостійності.

3. Допоможіть п’ятикласнику запам’ятати імена класного керівника і вчителів-предметників. Познайомтесь із ними особисто, встановіть контакт.

4. Не висловлюйтесь негативно про школу, вчителів у присутності дитини, навіть якщо вам здається, що для цього є підстави. Створюйте у дитини позитивне ставлення до школи. Спробуйте розібратися у проблемній ситуації, що виникла. Краще, щоб вчитель був вашим однодумцем.

5. Забезпечте своїй дитині дотримання оптимального для цього віку режиму дня й зручне робоче місце вдома. Розробіть пам’ятку з виконання домашнього завдання.

6. Подбайте про те, щоб у вашої дитини були друзі, товариші з класу, запрошуйте їх до себе в гості.

7. Щоденно цікавтесь шкільними справами дитини, виявляючи увагу і терпіння, не обмежуйтесь фразами «Що отримав?», «Як справи?». Розпитуйте про настрій, виявляйте емоційну чуйність, діліться враженнями. Створіть дитині емоційний комфорт вдома, навчіться розуміти й поділяти думки підлітка.

8. Радійте досягненням своєї дитини. Не будьте скупими на хвалу, помічайте навіть незначні успіхи і досягнення. В жодному разі не порівнюйте її з іншими дітьми, оцінюйте не дитину, а її вчинки.

9. Успіх чи невдача впливають на мотивацію навчання, тому особливу увагу приділяйте ставленню дитини до помилок, невдач, промахів, бо це є поштовхом до самовдосконалення.

10. Не змушуйте дитину працювати «на оцінку», бо це провокує шкільні страхи, що пов’язані з невпевненістю у своїх силах, тривогою щодо негативних оцінок чи їх очікуванням.

11. Контролюйте дитину. Якщо сварите її, поясніть за що. Не згадуйте часто помилки дитини, щоб її критикувати.

12. Не залякуйте дитину – страх гальмує її діяльність.

13 Коли виникають невдачі, розберіться разом і намагайтесь передбачити наслідки дій.

14. Завжди зустрічайте своїх дітей з любовʼю!